درست 42 سال قبل از امروز ملت مومن و دین پرور افغانستان در شهر کابل پایتخت افغانستان در برابر اشغال گران و ایادی شان دست به قیام اسلامی و ملی زده و برای سفاکان خون آشام وقت درس عبرت دادند.در چنین روزی مردم افغانستان در میان نا باوری‌های دنیا نسبت به آنان، دست به اعتراض […]

درست 42 سال قبل از امروز ملت مومن و دین پرور افغانستان در شهر کابل پایتخت افغانستان در برابر اشغال گران و ایادی شان دست به قیام اسلامی و ملی زده و برای سفاکان خون آشام وقت درس عبرت دادند.
در چنین روزی مردم افغانستان در میان نا باوری‌های دنیا نسبت به آنان، دست به اعتراض گسترده زده و خشم عمومی مردم افغانستان را در برابر قلدری‌های بی‌حد و حصر کرملین نشینان وقت به نمایش گذاشته و باشندگان این شهر تاریخی و باستانی به سان نماد مقاومت مردم افغانستان در برابر متجاوزان، حماسه جاودانه و ماندگاری را از خود برجای گذاشتند.
ملت عزیز افغانستان سال‌ها قبل از این که بارقه‌های امید در زوایای تاریک کشورهای در بند حاکمیت مستبدانه استالینی بدمد، به سان ملتی پیشگام در حق طلبی و آزادی خواهی، به صحنه آمده و در برابر ارتشی که تا آن دم طعم تلخ شکست را نچشیده بود، ایستادگی لازم نمودند.
قیام خونین مردم کابل در واقع یکی از اعجازهای جهاد ملت مومن افغانستان است. شهریان کابل با مقاومت دلیرانه‌ای که در برابر اشغال گران و ایادی شان به راه انداختند در واقع با این مبارزه برحق شان نبوغ و بلوغ سیاسی و فکری و اعتقادی آنان به نمایش گذاشته شد و آنان با آن مقاومت شکوهمند برای دنیا ثابت ساختند که آن گونه که ملت افغانستان را در محاسبه خود دست کم گرفته اند، به راه صوابی نرفته اند و این ملت در شکستن حصارهایی که اعتقادهای دینی و باورهای ملی آنان را به اسارت بگیرد از حساسیت‌های فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و تحت هیچ شرایطی حاضر به بردگی برای غیر الله نیستند.
آن شب که فضای کابل را نعره‌های کفر شکن «الله اکبر» فرا گرفته بود، فردای خونین و سرخی را در برابر دیدگان روس‌ها و مزدوران آنان ترسیم می‌نمود، فردایی که سرهای پر از خیال و هوای استالینی به صخره‌ای پولادین جهاد و مبارزه‌ای می‌خورد که در نتیجه آن برای ابد طومار کمونیزم را درهم می پیچید و هستی شوروی را به زباله دان تاریخ می‌افگند.
آنانی که با خیال پامال و اشغال چک سلواکیا، هوای فتح افغانستان را به سر می‌پروراندند، در اولین برخورد با قیام شهادت طلبانه شهریان کابل همه خیال‌های خود را بر بال باد و هوا دیدند.
قیام های دیگر مردم افغانستان درسراسر کشور و پیروزی آنان در برابر اشغال گران و ایادی آنان بستگی زیادی به این قیام و مقاومت بی‌نظیر دارد.
این قیام از جنس قیام‌های نتیجه بخشی است که به ثمر نشسته و به نتیجه رسیده است. این قیام در واقع معنا گر جهاد و تفسیر کننده مقاومت در برابر تجاوز گران است.
نهضت اسلامی افغانستان که ادامه راه شهدای پیشگام نهضت اسلامی اولیه را از وظایف اصیل خود می‌داند، فرا رسیدن این روز را برای ملت دلیر و کفر ستیز افغانستان تبریک عرض می‌دارد.
این روز، روز عزت اسلام است و روز پیروزی ایمان بر ماده و روز ظفر مستضعفان در برابر مستکبران.
یوم الله سوم حوت روز سرخ رویی شهروندان کابل در تاریخ ملت مسلمان افغانستان چنان به خط زرین به ثبت رسیده است که هر آن کسی که به سوی این سرزمین به دیده‌ای زهر آلود ببیند، به یقین که سرنوشتی شبیه سرنوشت روس‌ها را در انتظار خواهد داشت.
نهضت اسلامی افغانستان در حالی که از مبارزات مجاهدان قیام سوم حوت تمجید می‌نماید برای شهدای عالیقدر آن قیام افتخار آمیز درجات برین آرزو نموده و نیز از همه کاروان جهاد و مقاومت مردم افغانستان ادامه راه آن عزیزان را آرزو می‌برد. چه آن قیام خود آغازی است و آن آغاز بدایت راه طولانی مبارزه است، پس ادامه راه آن رادمردان در شرایط کنونی یکی از اولویت‌های مهم و اساسی ملت خدا دوست مردم افغانستان است.
ادامه راه آن قیام‌گران در خدمت به مردم نهفته و در پاسخ دادن به نیازهای حقیقی مردم افغانستان متجلی گردیده است.
اکنون که چهل و دو سال از آن حادثه و اتفاق مهم سپری می‌شود، هنوز فریادهای حق طلبانه ملت افغانستان در فضای کشور ما طنین افگنده است و صدای اسلام، آزادی و استقلال اندیشه نسل نو افغانستان را به جاده رشد و رفاه رهنمون گردیده است.
(ومن الله التوفیق)
هیئت رهبری نهضت اسلامی افغانستان
سوم حوت ۱۴۰۰
کابل – افغانستان