با سفر اسحاق هرتزوگ به ترکیه دروازه‌های زوال و فروپاشی بردولت اردوغان گشوده شداردوغان اخوانی به عنوان یکی از قدرتمندترین رهبران دولت‌های اسلامی با داشتن یک کشور بزرگ مسلمان و پایه های اقتصادی نسبتا محکم و قرار گرفتن در چهار راه ترانزیت اروپا، آسیا و آفریقا، چندیست که با اتخاذ سیاست های متزلزل و پریشانش […]

با سفر اسحاق هرتزوگ به ترکیه دروازه‌های زوال و فروپاشی بردولت اردوغان گشوده شد
اردوغان اخوانی به عنوان یکی از قدرتمندترین رهبران دولت‌های اسلامی با داشتن یک کشور بزرگ مسلمان و پایه های اقتصادی نسبتا محکم و قرار گرفتن در چهار راه ترانزیت اروپا، آسیا و آفریقا، چندیست که با اتخاذ سیاست های متزلزل و پریشانش بنیان‌های اقتدار داخلی و خارجی کشورش را به مخاطره انداخته است.
وضعیت داخلی ترکیه به گونه‌ای است که اکنون افکار عمومی مردم این کشور به شدت علیه دولت اردوغان هستند.
فضای اختناق و استبدادی دولت وی با بهانه‌هایی مانند مبارزه با براندازان حکومت وی مثل کودتاچیان 2016 و سازمان فتح‌الله گولن، مبارزه با پ‌ک‌ک و سایر گروه‌های کرد در شمال عراق و سوریه ازجمله تاکتیک‌های اردوغان برای انحراف افکار عمومی ترکیه از مسئله مهم فساد اقتصادی، سیاسی، استبداد و دیکتاتوری وی و حزب عدالت و توسعه در ترکیه است. مضافا کاهش شدید ارزش لیره در مقابل ارزهای خارجی، افزایش نرخ بیکاری، تنش‌های خارجی با اتحادیه اروپا، آمریکا به‌خصوص به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه توسط دولت عثمانی در 1915 همه و همه دولت اردوغان را به زوال و فروپاشی روبرو کرده است.
پیشینه دوستی و همکاری نزدیک و گسترده دولت ترکیه به رهبری اردوغان با اسرائیل ازجمله ماجرای حضور شیمون پرز، رئیس جمهوری اسبق اسرائیل در مجلس ترکیه و سخنرانی وی در این مجلس که در تاریخ 7 دهه اخیر در کشور های اسلامی بی سابقه بود.
اما اکنون دعوت اردوغان از اسحاق هرتزوگ برای سفر به ترکیه کاملا با سفرهای پیشین سران رژیم صهیونیستی در این کشور فرق می کند، اسحاق هرتزوگ به ترکیه رفت تا اردوغان چراغی سبزی به آمریکا، اروپا و دوستان جدید منطقه ای این رژیم مانند شیوخ مرتجع و سرمایه دار عرب نشان دهد تا اندکی از بار کمرشکن اقتصادی که بر شانه های دولت اردوغان قرار گرفته است کاسته شود.
از سوی هم دولت اردوغان با توجه به وضعیت شکننده موجود ترکیه نیاز به امنیت و همکاری منطقه ای دارداما غافل اینکه راه که اردوغان انتخاب کرده است به ترکستان منتهی می شود.
نهضت اسلامی افغانستان، سفر اسحاق هرتزوگ به ترکیه و آغاز مناسبات نوین ترکیه و این رژیم را سرپوش گذاشتن و انحراف افکار عمومی از ناکار آمدی سیاست های اردوغان و به معنی تایید تمامی عملکرد ضد بشری رژیم اشغالگر صهیونیستی در فلسطین و اقصی نقاط جهان اسلام دانسته و به شدت این رویکرد منافقانه را محکوم می کند و از ملت های مسلمان می خواهد تا علیه این گونه اعمال دولتمردان کشورهای اسلامی واکنش مناسب و به موقع نشان دهند.
ومن الله توفیق
هیئت رهبری نهضت اسلامی افغانستان
6 شعبان 1443 برابر با 19 حوت 1400
کابل- افغانستان