دوازده دانش‌آموز فلسطینی در شهر الخلیل کرانه باختری که مدرسه‌شان به بهانه “نداشتن مجوز” توسط ماموران اسرائیل تخریب شده است، کلاس‌های خود را در یک چادر می‌گذرانند. به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی شورای قدس به نقل از آناتولی، آنها پیشتر در مدرسه‌ای با اتاق اداری و کلاس در کنار دیگر شاگردان آموزش می‌دیدند، اما اکنون مجبور […]

دوازده دانش‌آموز فلسطینی در شهر الخلیل کرانه باختری که مدرسه‌شان به بهانه “نداشتن مجوز” توسط ماموران اسرائیل تخریب شده است، کلاس‌های خود را در یک چادر می‌گذرانند.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی شورای قدس به نقل از آناتولی، آنها پیشتر در مدرسه‌ای با اتاق اداری و کلاس در کنار دیگر شاگردان آموزش می‌دیدند، اما اکنون مجبور به ادامه تحصیل در چادر هستند.

یکی از دانش‌آموزان که در مقطع سوم ابتدایی می‌خواند، در این باره گفت: مدرسه ما را خراب کردند و امکان آموزش نداریم. تقصیر ما چیست که در این شرایط مانده‌ایم.

عیسی محمد، مدیر این مدرسه چادری نیز با بیان اینکه مقامات اسرائیلی سعی دارند با تخریب مدارس، رویاهای دانش آموزان را نابود کنند، اظهار داشت: در حال حاضر آنان در چادر آموزش می‌بینند و با وجود امکانات ضعیف و تهدیدات اسرائیل به مقاومت خود در حوزه آموزشی ادامه خواهیم داد.

وی تصریح کرد: این چادر که به عنوان مدرسه استفاده می‌شود، فقط صندلی، تخته سیاه، چند خودکار و کتاب دارد و فاقد تمام امکانات رفاهی است. در عصری که شاهد توسعه انسانی و تکنولوژی هستیم باید بتوانیم از امکانات اولیه بهره‌مند شویم.

یاسر محمد، رئیس اداره آموزش و پرورش جنوب شهر الخلیل نیز اعلام کرد که با هماهنگی سازمان‌های بین‌المللی، کنسول‌ها و سفیران در حال بازسازی مدرسه هستند.

وی تاکید کرد: دانش آموزان حق دارند در محیطی امن آموزش ببینند، اما اسرائیل با این اقدامات می‌خواهند تا مردم را از سرزمین های‌شان به نفع پروژه‌های شهرک سازی بیرون کند.

-واکنش اتحادیه اروپا

دفتر فلسطین اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای در این باره اظهار داشت: ما از این خبر که نیروهای امنیتی اسرائیل مدرسه مذکور را که توسط کمک‌های مالی اروپایی اداره می‌شد،‌ در شوک هستیم. آن هم یک روز پس از بازدید نمایندگان دیپلماتیک چندین کشور عضو اتحادیه اروپا از آن.

در این بیانیه با تاکید بر اینکه “حق تحصیل کودکان فلسطینی باید رعایت شود”، آمده است: ما عمیقا نگران اقدامات اسرائیل در مورد هدف قرار دادن ساختارهای بشردوستانه هستیم.

اسرائیل طی ماه گذشته ۱۹ بار حقوق خبرنگاران فلسطینی را نقض کرد

خبرگزاری رسمی فلسطین «وفا» امروز شنبه طی گزارشی اعلام کرد: «مقامات اسرائیل اشغالگر طی ماه نوامبر امسال ۱۹ بار حقوق روزنامه‌نگاران فلسطینی را نقض کردند».

در این گزارش همچنین آمده است: « نیروهای اشغالگر بطور عمدی کارمندان رسانه‌ها را هدف قرار داده و از انجام کار آنها ممانعت می‌کنند. طی این مدت ۱۰ تن از کارمندان رسانه‌ توسط نیروهای اسرائیلی زخمی شده‌اند. همچنین ۵ تن مورد ضرب و شتم آنها ثبت شده و در چهار حالت تجهیزات آنها از سوی نظامیان اسرائیل مصادره شده است».

نظامیان اسرائیل معمولا به خبرنگارانی که تظاهرات ضد شهرک‌سازی و یورش نیروهای اسرائیلی به مسجدالاقصی را پوشش می‌دهند، حمله کرده و برخی را مورد ضرب و شتم قرار داده، بازداشت و تجهیزات‌شان را مصادره می‌کنند.