یک نمایشگاه نقاشی و خوشنویسی در کتابخانه مرکزی شهر هرات واقع در غرب افغانستان به نشانه همبستگی با زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه افتتاح شد. عرفات دنیز هماهنگ کننده آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه (تیکا) و نعیم الحق حقانی مدیر فرهنگی ولایت هرات در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه حضور شرکت کردند. وحید احمد نوری از برگزارکنندگان […]

یک نمایشگاه نقاشی و خوشنویسی در کتابخانه مرکزی شهر هرات واقع در غرب افغانستان به نشانه همبستگی با زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه افتتاح شد.

عرفات دنیز هماهنگ کننده آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه (تیکا) و نعیم الحق حقانی مدیر فرهنگی ولایت هرات در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه حضور شرکت کردند.

وحید احمد نوری از برگزارکنندگان این نمایشگاه در مراسم افتتاحیه گفت که این نمایشگاه که به مدت سه روز دایر خواهد بود شامل ۴۵ اثر است.

نوری گفت: هدف از افتتاح این نمایشگاه نشان دادن همبستگی ما با زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه است.

مدیر فرهنگی ولایت هرات تصریح کرد که همبستگی مردم افغانستان با زلزله‌زدگان با افتتاح چنین نمایشگاهی مهم است.

وی افزود: مردم ترکیه و افغانستان از یکدیگر حمایت می‌کنند و در روزهای خوب و بد در کنار یکدیگر هستند.

دنیز هماهنگ کننده تیکا در هرات نیز گفت: آنها چنین نمایشگاهی را برای همدردی با مردم ترکیه و سوریه ترتیب دادند. مردم افغانستان از ابتدا در این روند دشوار با ما همراه بوده‌اند. از همه بسیار سپاسگزارم.

پس از پایان مراسم افتتاحیه اعضای پروتکل و شرکت کنندگان از نمایشگاه مذکور بازدید کردند.

برگزاری مراسم دعای دسته‌جمعی توسط افغانستانیهای ساکن آنکارا برای زلزله‌زدگان ترکیه

مراسم دعا و ختم قرآن کریم برای جان باختگان زلزله‌‌های اخیر در ترکیه، با فراخوان سفارت افغانستان در آنکارا و حضور برخی مقامات، کارکنان سفارتخانه‌ها، نهاد‌های مدنی، دانشجویان و شهروندان دو کشور در مسجد احمد حمدی اکسیکی این شهر برگزار شد.

سفارت افغانستان در آنکارا طی بیانیه‌ای اعلام کرد: این مراسم همزمان با ۱ مارس، یکصد و دومین سال‌روز برقراری روابط دپلماتیک بین افغانستان و جمهوری ترکیه در راستای ارج‌گذاری به جایگاه قربانیان اخیر زلزله در مناطق مختلف کشور میزبان، برپا شده و با خواندن دعای دسته‌جمعی برای شهدای زلزله اخیر و برقراری صلح، عدالت و رفاه در افغانستان پایان یافت.

گفتنی است روابط دیپلماتیک میان افغانستان و ترکیه در پی امضای توافقنامه اتحاد میان دو کشور در یکم مارس ۱۹۲۱ برقرار شده است. از سوی دیگر ترکیه نخستین کشور است که در پی استقلال افغانستان در سال ۱۹۱۹ نمایندگی دیپلماتیک در کابل باز کرد. همچنین افغانستان دومین کشور است که مجلس ملت کبیر ترکیه را به رسمیت شناخته است.