بسم الله الرحمن الرحیمإِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّهً وَحِدَهً وَأَنَا رَبُّکُمْ فاعْبُدُونِ این توافق و دوستی سبب عزت ، اقتدار و عظمت مجدد جهان اسلام خواهد شداهمیت دو کشور مسلمان نشین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در منطقه و جهان اسلام به علت داشتن وسعت سرزمینی و منابع عظیم انرژی و موقعیت ژئوپولیتیک به عنوان […]

بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّهً وَحِدَهً وَأَنَا رَبُّکُمْ فاعْبُدُونِ

این توافق و دوستی سبب عزت ، اقتدار و عظمت مجدد جهان اسلام خواهد شد
اهمیت دو کشور مسلمان نشین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در منطقه و جهان اسلام به علت داشتن وسعت سرزمینی و منابع عظیم انرژی و موقعیت ژئوپولیتیک به عنوان دو قدرت مهم منطقه شرق میانه و حوزه خلیج‌فارس برهیچ کسی پوشیده نیست
مضافا قرارداشتن مکان های مقدس چون مکه مکرمه و مدینه منوره درعربستان سعودی نقش و تاثیر این کشور بر جهان عرب و جهان اسلام و همچنین پیوندهای استراتژیک با غرب و به‌ویژه امریکا، به‌صورت طبیعی کشوری تاثیرگذار در تحولات منطقه‌ای محسوب می‌شود.
از سوی هم جمهوری اسلامی ایران به لحاظ داعیه رهبری جهان اسلام واتخاذ سیاست مستقل و اسکتبارستیز بعد از انقلاب ۱۳۵۷ و حمایت از کشورها و نهضت‌های اسلامی، و درصدر قرار دادن برنامه های حمایتی ازملت ها و مستضعفان جهان و به ویژه حمایت از ملت مظلوم فلسطین یکی از قدرت های مهم منطقه محسوب می شود.
پیامد های برقراری ارتباط مجدد جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را به طور اختصار روی چند محور تذکر می دهیم:
برای هر دوکشور؛ مردمان این دو سرزمین برادر هم اند و یک دیگر را دوست دارند، هفت سال قطع ارتباط نشان می‌دهد که ایران و عربستان در همه زمینه ها زیان دیده‌اند، همسایگی، هم دینی، مشترکات تاریخی و فرهنگی میان دوکشور و وجود پتانسیل عظیم همکاری در عرصه های اقتصادی، بازرگانی، نظامی و فرهنگی و وجود ظرفیت های مختلف همکاری و سرمایه گذاری های متقابل مؤید این است که به چه میزان این دوکشور می توانند به هم پیوند و نزدیکی داشته باشند.
علاوه بر این گیرکردن عربستان سعودی به مدت ۷ سال در باتلاق جنگ یمن، تضعیف قابل ملاحظه هژمونی آمریکا در منطقه و جهان، قطب بندی های سیاسی و نظامی جدید در عرصه بین الملل، برداشتن موانع برای حجاج ایرانی و… باعث شد تا روند آشتی دوکشور تسریع شود.
یقینا که برقراری مجدد روابط دوکشور، خبری بسیار مهم و مبارک برای جهان اسلام است از آنچه در باره اهمیت و تأثیر دوکشور در جهان اسلام در بالا ذکر شد، بیشترین سود و بهره را جهان اسلام ازین توافق خواهد برد
نفس اینکه دوکشور بزرگ مسلمان به هم نزدیک می شوند و دست دوستی مجدد به سوی هم دیگر دراز می کنند و به آغوش یکدیگر باز می گردند این خود نویدی برای وحدت و عظمت جهان اسلام است.
دشمنان اسلام نومید خواهند شد و دست یازی های آنها بر مقدرات کشورهای اسلامی کوتاه می شود
خبر آشتی این دو کشور مسلمان برای دشمنان اسلام و مسلمانان مخصوصا آمریکا و اسرائیل بسیار دردناک و غیر قابل تحمل است،
طی این ۷ سال قطع ارتباط بین ایران و عربستان، آمریکا نهایت بهره برداری کرد آمریکائی ها دیوار بلند و ضخیم بی اعتمادی بین دوکشور ساختند، از ایران چهره دشمن خونخوار، متجاوز و بی رحم نزد عربستانی ها ترسیم کردند و به بازارهای مالی خویش حیات مجدد بخشیدند، اقتصاد در حال رکود خویش را رونق بخشیدند وبا فروش اسلحه به کشورهای عربی به ارزش میلیارد ها دالر لاکهید مارتین، یونایتد تکنولوژی و ده های کارخانه جنگ افزار سازی را از ورشکستی نجات دادند .
اما عمق نارضایتی اسرائیل از این آشتی، در اظهار نظرهای سران این رژیم به خوبی مشهود است؛ یائیر لاپید، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی گفته است: این توافق شکستی تمام عیار برای رژیم صهیونیستی است و دیوار دفاعی منطقه ای را که این همه سال ها علیه ایران ساختیم ویران شد. نفتالی بنت، دیگر نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی گفته است: این توافق شکستی مفتضحانه برای دولت رژیم صهیونیستی بوده و در نتیجه ضعف و اختلافات داخلی به وجود خواهدآمد.
نهضت اسلامی افغانستان ضمن تبریکات صمیمانه به سران و مردمان دوکشور مسلمان و برادر در خصوص حصول آشتی و برقراری روابط مجدد، برای هر دو ملت پیشرفت، امنیت و سعادت آرزومند است.
به امید پیروزی ، مجد و عظمت وسرافرازی اسلام و مسلمانان در سراسر جهان
نهضت اسلامی افغانستان
۲۵ شعبان ۱۴۴۴ برابر با ۲۷ حوت/ اسفند ۱۴۰۱
کابل- افغانستان