«اللهمَّ أهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالأمْنِ وَالإیمانِ، وَالسَّلاَمَهِ وَالإسْلاَمِ، رَبِّی وَرَبُّکَ اللهُ، هِلالُ رُشْدٍ وخَیْرٍ» یا الله! این ماه را با امنیت و ایمان، و اسلام و سلامتی بر ما نو بفرما. پروردگارِ من و تو، الله می‌باشد؛ امید است که ماه نو، ماه رشد و نیکی باشد. هم زمانی وهم پایی دو مناسبت؛ جشن طبیعت و […]

«اللهمَّ أهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالأمْنِ وَالإیمانِ، وَالسَّلاَمَهِ وَالإسْلاَمِ، رَبِّی وَرَبُّکَ اللهُ، هِلالُ رُشْدٍ وخَیْرٍ»

یا الله! این ماه را با امنیت و ایمان، و اسلام و سلامتی بر ما نو بفرما. پروردگارِ من و تو، الله می‌باشد؛ امید است که ماه نو، ماه رشد و نیکی باشد.

هم زمانی وهم پایی دو مناسبت؛ جشن طبیعت و جشن عبادت فرخنده باد
همه ساله اول حمل/ فروردین یک سال به پایان می رسد و سال دیگری از نو آغاز می شود اول حمل/فروردین نوروز یک جشن باستانی حوزه تمدنی فارس است.
مناسبت نو شدن طبعیت است که مردمانی زیادی درکشورهای مختلف بدون در‌نظر‌گرفتن دین یا قوم وکشور آن را جشن می‌گیرند.
اسلام با شاد زیستن و اینکه مردمانی آغاز سال ویا آغاز هرماه ویا مناسبت دیگری را بهانه ای برای دیدوبازدید، شادی و عیادت از بیماران قرار دهند هرگز مخالفت نکرده است.
به عبارت دیگر جشن نوروز ویا آغاز سال جدید هیچ ربطی به دین ندارد
فقط جشن روییدن سبزه ونوشدن طبعیت است
از بارگاه خداوند متعال استدعا می کنیم که رنج و غمی که بر مردم ما مستولی شده است هرچه زودتر به پایان رسد و همیشه مردم ما مثل بهار سبز وخرم وشاد باشند
واما فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ( جشن عبادت ) ماه بندگی، ماه قرب الی الله، ماه میهمانی الله متعال رمضان المبارک، ماه بهار قرآن، ماه لیله‏القدر و پاکی و تعالی انسان. رمضان، ماه برکت، رحمت، مغفرت، توبه، انابه. رمضان ماه تقوا و طهارت و رهایی از شر نفس و به خدا پیوستن است.
با اینکه همه ماه‏ها ماه خداست و انسان‏ها همه وقت از نعمت‏های مادی و معنوی و در حقیقت از سفره گسترده الهی استفاده می‏کنند، ولی از آنجا که قرآن کریم در این ماه نازل شده است، و نیز از آنجا که فریضه بزرگ الله متعال( روزه )در این ماه انجام می‏شود خداوند بزرگ امتیاز خاصی به این ماه بخشیده است.
ماهی که در نزد خدا برترین ماه‏هاست.
روزهایش برترین روزها و شب‏هایش برترین شب‏ها و ساعت های آن برترین ساعت‏ها است.
پس بیائید به میهمانی خدا برویم، از پلیدی ها دوری کنیم، از لحظه لحظه این ماه پر فیض استفاده کنیم حتی یک ثانیه این ماه را به هدر ندهیم، دست نیازمندان را بگیریم و با بینوایان، فقرا و یتیمان همنوا شویم و به ندای ارجعی الی ربک پاسخ مثبت دهیم.
فیض و برکات خداوند شامل حال همه تان باد.
نهضت اسلامی افغانستان
اول رمضان المبارک ۱۴۴۴ برابر با سوم حمل ۱۴۰۲
کابل- افغانستان