یک مقام ارشد امنیتی اسرائیل که نخواست نامش فاش شود به روزنامه هاآرتص اعلام کرد که پس از برکناری یوآو گالانت، وزیر دفاع این رژیم توسط نخست وزیر بنیامین نتانیاهو، پلیس کنترل تظاهرات در مناطق مختلف را از دست داده است. صدها هزار اسرائیلی دیروز پس از برکناری گالانت که خواستار پایان دادن به مقررات […]

یک مقام ارشد امنیتی اسرائیل که نخواست نامش فاش شود به روزنامه هاآرتص اعلام کرد که پس از برکناری یوآو گالانت، وزیر دفاع این رژیم توسط نخست وزیر بنیامین نتانیاهو، پلیس کنترل تظاهرات در مناطق مختلف را از دست داده است.

صدها هزار اسرائیلی دیروز پس از برکناری گالانت که خواستار پایان دادن به مقررات قضایی بحث برانگیز در این کشور شد، به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش روزنامه هاآرتص یکی دیگر از مقامات امنیتی اسرائیل نیز گفت: آنچه در حال حاضر در آنجا وجود دارد دیوانه است. کسانی که فکر می‌کنند با پاشیدن دوباره آب بر روی معترضان اوضاع را آرام می‌کنند، در اشتباه هستند. ما نمی‌توانیم این وضعیت را کنترل کنیم.

روزنامه یدیعوت آحارونوت نیز در گزارشی پیرامون اعتراضات نوشت: پلیس کنترل تظاهرات گسترده در تل‌آویو را پس از برکناری وزیر دفاع کاملا از دست داده است.

گفتنی است تظاهرات اعتراضی به تصمیم دولت نتانیاهو برای اصلاحات قضایی از ۱۲ هفته پیش در اسرائیل آغاز شده است. به اعتقاد مخالفان این اصلاحات می‌تواند منجر به سیاسی شدن نظام قضایی و استبداد در این رژیم شود.

وزیر دفاع اسرائیل دیروز به دلیل اینکه خواستار توقف اصلاحات شد، از سوی نتانیاهو برکنار شد. همین موضوع باعث شعله‌ورتر شدن اعتراضات در این رژیم شده است.

دیپلمات های اسرائیلی نیز به اعتصاب علیه اصلاحات قضایی پیوستند

به گزارش روزنامه جروزالم پست، در اعتصاب سراسری در اسرائیل که در اعتراض به لایحه «اصلاحات قضایی» بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور صورت می‌گیرد، کارکنان سفارت‌ها و کنسولگری‌های این کشور در سراسر جهان نیز شرکت کردند.

این لایحه بحث‌برانگیز با مخالفت اقشار عمومی اسرائیل مواجه شد و صدها هزار نفر در اعتراض به آن تظاهرات کردند.

اعتراضات در برابر این لایحه همچنان ادامه دارد که به سفارت‌های اسرائیل در سراسر جهان دستور داده شد تا در اعتصاب شرکت کنند.

همچنین گفته شد که وزارت امور خارجه اسرائیل نیز فعالیت خود را در داخل و خارج از کشور متوقف می‌کند و فعالیت خود را فقط به خدمات اضطراری محدود می‌کند.

– “اصلاحات قضایی” جنجالی دولت نتانیاهو

یاریو لوین، وزیر دادگستری اسرائیل روز ۵ ژانویه اعلام کرد که آنها در حال برنامه ریزی “اصلاحات قضایی” هستند که اختیارات دیوان عالی را محدود کرده و به دولت اجازه می‌دهد در انتصابات قضایی اعمال نفوذ کند.

پس از این تصیم معترضان اسرائیلی به خیابان‌ها آمده و تظاهرات بزرگی را در شهرهای مختلف این کشور به راه انداختند.