بیستم ماه ثور سال جاری، با ابتکار عمل وزارت امورخارجه فدراسیون روسیه، مسکو میزبان وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و سوریه بر مبنی مدل گفتگوی چهارجانبه و میانجی گری بشر دوستانه و صلح طلبانه روسیه به منظور پایان دادن به بحران غم بار دوازده ساله سوریه بود. در این نشست آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه […]

بیستم ماه ثور سال جاری، با ابتکار عمل وزارت امورخارجه فدراسیون روسیه، مسکو میزبان وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و سوریه بر مبنی مدل گفتگوی چهارجانبه و میانجی گری بشر دوستانه و صلح طلبانه روسیه به منظور پایان دادن به بحران غم بار دوازده ساله سوریه بود.

در این نشست آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه اطلاعات کلیدی و فوق العاده مهمی در خصوص اقدامات آمریکا در باز آفرینی، بازسازی و به عبارتی تشکیل ارتش جدید آزاد سوریه ، که یک تشکیلات تروریستی است را برای جهانیان بیان نمود.

این مساله از آنجا حائز اهمیت است که بحران و تراژدی انسانی دردناک بیش از دوازده ساله سوریه در حالی که با ابتکار عمل فدراسیون روسیه و همکاری سایر شرکا، مانند ایران و ترکیه در مسیر رسیدن به ثبا ت و حمایت از تمامیت ارضی سوریه و دولت قانونی بشار اسد و کمک به صلح پایدار در حال طی کردن گامهای ارزشمندی است، لکن مجدد آمریکایی ها در راستای تضمین منافع ضد بشری خود درصدد به ثمر ننشستن مذاکرات و اقدامات صلح محور با بکارگیری نیروهای نیابتی خود در سوریه هستند.

تقریبا یک ماه قبل نیز سرویس اطلاعات خارجی روسیه به صورت رسمی اعلام نمود اسناد کاملی از آموزش گروههای متعدد تروریستی توسط مستشاران آمریکایی در پایگاه نظامی ( التنف) که در جنوب استان حمص و هم مرز با عراق و اردن می باشد و یکی از بزرگترین پایگاههای نظامی آمریکا در جنوب سوریه است ، در اختیار دارد که ماموریت این تروریستها علاوه بر ناامنی در سوریه، اقدامات تروریستی در کشورهای مشترک المنافع نیز می باشد.

در طی دوازده سال گذشته اقدامات تحریک آفرین ائتلاف آمریکایی – انگلیسی، درد و رنج فراوانی را برای ملت سوریه پدید آورده، بحران سوریه که در سال ۲۰۱۱ با ظاهر جنبش مدنی آغاز شد، به سرعت حالت رادیکال به خود گرفت و در گام نخست به جنگی داخلی و سپس درگیری بین المللی و تشکیل انواع گروههای مختلف تروریستی و خونخوار ترین و بی رحم ترین جریانات ضد بشری همچون ( داعش – النصره – تحریر الشام – قسد و..) شد، از دل هر گروه تروریستی هم مانند اژدها گروهها و شاخه های مختلف تروریستی پدید آمد و دامنه بحران به خارج از مرزهای سوریه تا عمق خاک عراق و حتی شهرهای مختلف اروپایی رسید.

اما، مهمترین نکته قابل توجه در این بحران، ثبات کامل موقعیت های استراتژیکی بود که آمریکایی ها برای خود در طول این درگیری به صورت غیر قانونی ایجاد کرده بودند. به عبارتی دولت آمریکا بدون هر نوع توافق با دولت سوریه، با سوء استفاده از بحرانی که ریشه آن آمریکایی است، با اشغال بخش های استراتژیک و مناطق مرکزی دارای میادین نفتی در شرق فرات خصوصا بخشهایی از استانهای ( حسکه، رقه و حلب) اقدام به تشکیل پایگاههای متعدد نظامی نموده که مرکزیت فرماندهی اصلی این پایگاهها در مقر ( العمر) در شرق دیرالزور مستقر است و معروف به مرکز رصد و دیدبانی غارت نفت مردم سوریه و اردوگاه فرماندهان گروههای مختلف تروریستی است که البته آمریکایی ها اکنون در حال تجمیع این گروهها، در ارتش جدید آزاد هستند.

علاوه بر پایگاه ( العمر) می توانیم پایگاه نظامی ( رمیلان) آمریکا که در شمال شرق استان حسکه و دقیقا در ضلع شرقی شهر مرزی قامشلی قرار دارد را دومین کمپ تجمیع، بازآفرینی، تجهیز ، آموزش و هماهنگ کردن عناصر متنوع و متعدد گروههای تروریستی و اتاق عملیات زمینی دوم این نیروهای ضد بشری در سوریه بدانیم.

لازم است اشاره نمایم امریکایی ها این پایگاه را مجهز به باند فرودگاه بزرگی که قابلیت پرواز و پذیرش دهها فروند هواپیمای جنگی را دارد و همچنین سکوهای متعدد هلی کوپتر نیز نموده اند.

همچنین یادآور می شوم، آمریکایی ها علنا در پایگاه التنف، چندین هزار نفر از اعضای گروههای تروریستی ( اسود الشرقیه و مغاویر الثوره) را در حفاظت و حمایت کامل تحت آموزش های سنگین چریکی، تروریستی، اطلاعاتی، فنی و… قرار می دهند، لازم است اشاره نمایم برخی از اعضا و فرماندهان تروریستهای پایگاه التنف، به منظور حمایت از رژیم نئونازی کی یف، به اوکراین نیز اعزام شده اند و در برابر روسیه به جنگ می پردازند، به عبارتی بیش از بیست و پنج پایگاه نظامی غیر قانونی ایالات متحده آمریکا در بخشهای اشغالی شرق و جنوب شرق خاک سوریه، بزرگترین شبکه آموزش، سازماندهی، هدایت و اعزام به ماموریت مخوف ترین جریانات تروریستی قرن را طراحی و مدیریت می کنند و این عوامل تروریستی را در هر نقطه از جهان که منافع آمریکا ایجاب می کند اعزام می نمایند.

سخنان آقای لاوروف در افشای طرح جدید آمریکا که بیانگر تجمیع بخش قابل توجهی از جریانات تروریستی متعدد و پر شاخه سوریه تحت پرچم واحد ( ارتش آزاد جدید) ،بود، تهدید بسیار مهمی نه تنها برای ملت سوریه بلکه همسایگان سوریه و البته بقیه کشورهای جهان است.

به عبارتی آمریکایی ها با تکرار تجربه طغیان طاعون داعش و تراژدی های غمباری که آن جریان تروریستی علیه بشریت ایجاد کرد، در صدد تشکیل گروهی خطرناک تر از داعش به منظور تامین منافع و منویات کاخ سفید هستند.

علاوه بر این نزدیک به چهار میلیون نفر از اتباع سوریه نیز در استان ادلب در گروگان گروههای تروریستی وابسته به آمریکا مانند هیات تحریر الشام و سایر جریانات تروریستی قرار دارند، در این میان لازم است یادآوری نمایم در کنار تمامی جنایاتی که گروههای تروریستی وابسته به آمریکا که اکنون در طرح جدید آمریکا به صورت منسجم و تحت پرچم جدید ارتش آزاد سوریه، مقرر است به توسعه ناامنی ها بپردازند، رفتارهای ضد بشری آنها با مردم استان حسکه بود، دسترسی گروههای تروریستی به منابع اصلی تامین آب استان حسکه که بیش از یک میلیون نفر در آن ساکن هستند، شاهد بودیم به کرات گروههای تروریستی چند ملیتی تحت حمایت آمریکا آب را بر روی مردم حسکه ببندند و ماهها بحران آب در این شهر تراژدی های ناگفتنی پدید می آورد، مشابه رفتاری که نئونازی های اوکراین در قبل از شروع عملیات ویژه نظامی با بستن و محدود کردن آب آشامیدنی مردم روس تبار کریمه انجام میدادند.

به عبارتی رفتارهای گروههای تروریستی تحت حمایت آمریکا در سوریه کاملا مشابه با رفتار نئونازی های وابسته به رژیم کی یف ، در اوکراین است و گواهی عیان از خروجی دستوراتی مشخص از اتاق فکر ثابت و ضد بشری آمریکایی دارد که مخالف هر نوع صلح و ثباتی می باشند.